نکاتی چند بر تیره ابوالحسنی

تیره ابوالحسنی یکی ازتیره های شاخص  طایفه بزرگ منجزی می باشدمردمان آنها در نوع خود بی نظیر هستند شاید یکی از معدود تیره های در بختیاری باشند که ۹۵درصد شناخت کامل از همدیگر دارند آنها در تمام مراسمات مربوط به عزاداری همدیگر شرکت می کنند.

از زادگاه اصلی آنها :

خاستگاه اصلی آباد واجداد آنها در استا ن چهامحال بختیاری در منطقه بیرگان فارسان روستای بید امین می باشد ودر گرمسیرنیز در منطقه عقیلی شوشتر روستایی  بنام دهلران می باشد. ۹۶درصد این روستا فامیل میباشند آنان در گذشته به سبب توانایی وکارایی شان به روستای برقی نیز مشهور می باشند

آنان دارای نامورانی زیادی هم در عرصه مدیریت وریاست وجنگ البته در زمان قدیم یک هنر بود

می باشند 

ووقتی که هواپیمای مجید خان در رودخانه کارون منطقه عقیلی سقوط کرد به هروسیله که خواستند نتواستند هواپیما را از آب بیرون بیاورند با توجه به شناختی که مجید خان از تیره ابوالحسنی داشت از آنها استمداد طلبیدوآنها توانستند هواپیمای مجید خان را از ته آب رودخانه باطناب و وریس (نوعی طناب است که بوسیله مو وپشم توسط بختیاری بافته میشود)بیرون بکشند

/ 18 نظر / 228 بازدید
نمایش نظرات قبلی
habib monjezi

عرضه خسته نباشی به گویل منجزی طایفه بلسنی

sajad mohamadi

سلام......... از بیدامین عکسهای بیشتری اضافه کنید

سیروس داوودی منجزی

سلام. باتشکر اززحمات بی مثال شما برادر بزرگوار .مطاب بسیار کامل ورسا هستند امید است ماهم بتوانیم در تحقق و گسترش این راه و ارمان ارزشمند شمارا یاری کنیم. بیروز و سربلند جون زردکوه بختیاری باشید.

ناصر حسینی منجزی

باسلام و درود بی پایان از اطلاع رسانی شما بی نهایت ممنون و سپاسگزارم. لطفاً درباره "طایفه بزرگ منـجــــــــزی" (تیره های 9 گانه آن و افتخارات و مشاهیر و شخصیت های بزرگ آن) بیشتر بنویسید. با سپاس: برادر شما - ناصر حسینی منجزی از تیره منجزی رَوا (اصفهان)

حیدری

حیدری های شهر سورشجان از طایفه بزرگ بهداروند و تیره منجزی تش ابولحسنی(بولسنی) خدروند و اولاد حیدر میباشند. که یکی از بزرگترین فامیل های شهر سورشجان میباشند که اصالتاً بیرگانی هستند و از بیرگان شهریاری به سورشجان آمده اند و با حضرات منجزی درفیل آباد فارسان عموزاده میباشند. نام پدر حیدر، محمد بوده (مومد)که دارای چهار فرزند بود 1- خدر2- حیدر3- حسین قلی 4- بهزاد 1- اولاد خدر که معرف حضورکلیه بختیاری ها میباشد. 2- اولاد حیدر (حیدر دارای چهار فرزند بود1- ملا قلی 2- ملا علی ضامن 3- ملا علیرحم 4- ملا عباس) که حضرات ادراکی اولاد ملا علیرحم میباشند و حضرات افلاکی نیز اولاد ملاعباس میباشند، که در گذشته ای نچندان دور فامیل خود را تغییر داده اند. 3- اولاد حسین قلی که درگاخوفت سراب کوهرنگ سکنا گزیدند ودرحال حاضر نیز درهمان منطقه قراردارند 4- اولاد بهزاد که درمورز بازفت قرار دارند و در بین شیخ رباطها زندگی میکنند و فامیلی آنها بهزادی شیخ رباط است ولی در اصل منجزی بولسنی میباشند.

ناصر حسینی منجزی

برادر عزیز و ارجمندم جناب آقای منجزی سلام لازم به ذکر می باشد که جماعت زیادی در حدود 12 هزار خانوار از طایفه بزرگ منجزی در منطقه مال خلیفه از توابع بخش فلارد و خانمیرزا در استان چهارمحال بختیاری ساکن هستند. مانند: فامیل های قوامی، فرهمند، جانبازی، رستمی، حسین یور و ... که همه از خوانین و بزرگان می باشند. خواهشمند است که از برادران و دست اندکاران برگزاری همایش منجزی ها (مانند آقایان دکتر حسینی منجزی و دکتر داودی منجزی و غیره) بخواهید که در همایش های آتی، این عزیزان را نیز دعوت نمایند تا اتحاد و همبستگی بین تیره ها و طوایف ایل بزرگ منجزی کامل شود. با سپاس: برادر شما - ناصر حسینی منجزی (اصفهان)

مازیار

با درود چنانجه وبلاگ را "به روز" بفرمایید سپاسگذار میشویم. پیروز و پی ورز باشید

مازیار

با درود چنانجه وبلاگ را "به روز" بفرمایید سپاسگذار میشویم. پیروز و پی ورز باشید

سلام حیدری های سورشجان بولحسنی میباشند اولاد حیدر

ناصر حسینی منجزی

با سلام و درود فراوان: دو لَکی لَک مُنار، همس بلیطه/تفنگچین منجزی، چی مَلکه میته تفنگچیـن منجـزی، جَـراده بالـدار/چی اَلـو در ایخوره، به دور نُمــدار """"لطفاً منجزی های ساکن منطقه فلارد و خانمیرزا را که از تیره مال احمدی (مَلامِدی) می باشند، دریابید."""" "مال احمدی (مَلامِدی)" یک تیره از "طایفه بزرگ و کلانترپرور منجزی" از "ایل سربلند و تاریخ ساز بهداروند" از شاخه هفت لنگ بختیاری می باشد که به دلیل تنش های قومی و قبیله ای و سیاست های قوم زدایی حکام وقت (به ویژه در دوران سیاه قاجار)، این طایفه بزرگ و مقتدر بختیاری در مناطق مختلف استان های چهارمحال بختیاری، خوزستان و اصفهان پراکنده و ساکن شده اند. امید است که یک بار دیگر اتحاد و انسجام و یکپارچگی و یکدلی خود را تحت نام واحد و پرافتخار "مُنجــــــــــزی" به دست آورند. منجزی، منجزی است. چه در بیرگان شهریاری باشد، چه در سردآب و بزآب فریدونشهر باشد، چه در مسجدسلیمان و شوشتر و لالی و گتوند و عقیلی باشد، چه در فلارد و خانمیرزا باشد و چه در هر جای ایران یا جهان باشد. زند